ZO ČSOP Bílé Karpaty
Český svaz ochránců přírody, základní organizace 58/06 Bílé Karpaty
Dnes je středa 18. 10. 2017, svátek má Lukáš.

Aktuality

18. března 2017 se uskuteční tradiční jarní řez dřevin, tentokrát v Louce.

18. června se konalo Setkání s přírodou.

Od 8. do 12. 8. 2016 se konal Příměstský tábor Karpaťáček.

Nová kolekce triček.

Nová nákupní taška.

Vyzkoušejte náš nový E-shop.

V prosinci 2014 vyšel dotisk velmi úspěšné knihy Ovoce Bílých Karpat. Ovoce Bílých Karpat

Sbírka "Přispějte k obnově luk v Pomoraví!" v rámci kampaně Místo pro přírodu právě probíhá. Bližší inforamce o sbírce na www.obnovaluk.cz.

Anketa

Čtete časopis
Bílé-Biele Karpaty?

Ano (59.3%)
pruh
Ne (17.6%)
pruh
Neznám ho (23.1%)
pruh

Celkem hlasů: 4724


Logo Blíž přírodě

Facebook

GIVT

logo-mpp

Obnova krajiny – květnatá louka se solitéry a ovocné stromořadí

V druhé polovině roku 2016 realizovala naše organizace projekt obnovy krajiny v blízkosti obce Louka. Převládají zde totiž lány oseté jednou plodinou a jsou jen málo doplněny krajinnými prvky, které jsou blízké přirozenému prostředí.

Svažitá část pole o výměře 3 ha byla zatravněna (na výměře ca 150 m2 zeleným senem, zbytek regionální směsí), čímž byl vytvořen základ pro budoucí květnatou louku se solitéry stromů (3 lípy srdčité, 2 duby letní a 2 třešně „Moreau“). Zbytek pole o výměře 12 ha byl rozdělen ovocným stromořadím (viz mapka). Jedná se o 47 stromů, které byly vysázeny v polovině listopadu za pomocí dobrovolníků (2 ořešáky „Mars“, 25 Durancií, 5 Jaderniček moravských, 4 hrušně – Majdalenka, Muškatelka letní a 2 x Solanka, 2 moruše, 1 oskeruše, 1 třešeň „Moreau“) a opatřeny oplůtky, které je chrání před poškozováním zvěří.

V těsné blízkosti pozemku, na kterém byla tato opatření provedena, vede osa nadregionálního biokoridoru a nová stanoviště tak rozšíří propojenost krajiny především s ohledem na metapopulační dynamiku druhů vázaných na bezlesí.

Tento projekt byl finančně podpořen z programu na podporu projektů NNO pro rok 2016, poskytovaného Ministerstvem životního prostředí České republiky.

© 2017 ZO ČSOP Bílé Karpaty | Vytisknout | Nahoru